شماره ثبت: 42397

خیریه دانشجویی تعالی راه نیکی و مهر (ترنم)

دارای مجوز رسمی سازمان بهزیستی تهران

ترنم چگونه شکل گرفت؟

سال 1391 بود که تعدادی از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات جمع شدند تا انواع حمایت‌های مادی و معنوی را در اختیار کودکان مبتلا به بیماری‌های خاص قرار دهند. این حمایت‌ها از مرحله بستری شدن کودکان آغاز می‌شود و تا ترخیص از بیمارستان و مراقبت‌های پس از آن ادامه می‌یابد.

کودکان مبتلا به بیماری‌های خاص پس از انجام عمل پیوند مغز استخوان در بخش قرنطینه بیمارستان شریعتی تهران بستری می‌شوند و گاهی حتی تا 4 ماه نیز ممکن است برای انجام روند درمان در این بخش باقی بمانند.

چطور می‌توان ترنمی شد؟

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید تا بیشتر با یکدیگر آشنا شویم
ما را به دوستان خود معرفی کنید
در برگزاری پرشورتر بازارچه‌ها و سایر برنامه‌ها یاری‌مان کنید
اگر به فعالیت داوطلبانه در حوزه‌های تخصصی کودکان یا پزشکی علاقه‌مندید، به ما اطلاع دهید
هدایای نقدی خود را به حساب رسمی خیریه تعالی راه نیکی و مهر (ترنم) واریز کنید
پیشنهادهای خود را برای برگزاری مراسم، جشن‌های خیریه، تأمین مایحتاج کودکان و خانواده‌ها و هر نوع حمایت دیگر به ما اعلام کنید
ترنم تاکنون چه کارهایی انجام داده؟

ترنمی‌ها کارشان را با اجرای برنامه‌های شاد و سرگرم‌کننده برای تقویت روحیه کودکان و تحت نظارت روان‌شناسان کودک شروع کردند: اجرای موسیقی، اجرای نمایش، عروسک‌گردانی، تهیه اسباب‌بازی و لوازم تحریر، تهیه لباس و… طولی نکشید که سایر نیازهای ضروری این فرشته‌ها نیز شناسایی شد و با همت خیّرین و تلاش گروه ترنم تأمین شد. بخش قرنطینه رنگ‌وبوی تازه‌ای گرفت، دیوارها با عکس و نقاشی رنگین شدند، اتاق‌ها با لوازم گرمایشی و مبل تخت‌خواب‌شو و تلویزیون تجهیز شدند و خلاصه موجی از نور و امید مهمان دل بیماران شد.

گام مهم بعدی تأمین هزینه‌های درمان کودکان و اسکان خانواده‌های ایشان بود. این‌بار هم با حمایت یاوران ترنم هزینه‌های ترخیص بیمارستان، آزمایش‌های تخصصی و داروهای کودکان فراهم شد؛ هزینه‌هایی که البته دائمی‌اند و در حال افزایش.

ازآنجاکه معمولاًً تا 1 سال پس از ترخیص نیز این کودکان باید تحت نظارت درمانی باشند، لازم است خانه‌هایی با شرایط بهداشتی استاندارد در اختیار آنها و خانواده‌شان (که از شهرهای مختلف به تهران می‌آیند) قرار بگیرد. ترنم، به پشتوانه حامیان خود، این وظیفه را نیز بر عهده گرفت و همچنین به تأمین مایحتاج اساسی آنها به‌ویژه موادغذایی پرداخت. پس از پایان دوره درمان هرکدام از کودکان، خانه‌ها در اختیار خانواده‌ای دیگر قرار می‌گیرد.

یکی دیگر از فعالیت‌های بسیار مهم ترنم در طول 5 سال گذشته اهدای نمونه سلول بنیادی خون به بانک سلول‌های بنیادی بیمارستان شریعتی تهران بوده است. متأسفانه موجودی این بانک بسیار محدود بوده، درنتیجه ترنمی‌ها شروع به اطلاع‌رسانی کردند و از راه‌های مختلف داوطلبان متعددی برای اهدای نمونه سلول بنیادی خون جذب کردند. نتیجه آزمایش تعیین سلول بنیادی داوطلب در بانک ذخیره می‌شود و هرگاه بین فرد داوطلب و فرد نیازمند پیوند، سازگاری وجود داشت، از داوطلب برای اهدای سلول بنیادی خون‌ساز دعوت می‌شود. بخش عمده‌ای از کسانی که این پیوند را دریافت می‌کنند کودکان مبتلا به بیماری‌های خاص هستند.

ترنم منابع موردنیاز خود را چگونه تأمین می‌کند؟

اعضای گروه ترنم و شبکه حامیان و یاوران آن هرروز در حال گسترش است. ترنمی‌ها برنامه‌های منظم ملاقات با کودکان مبتلا به بیماری‌های خاص ترتیب می‌دهند تا دانشجویان و نیکوکاران بتوانند از نزدیک با این فرشته‌های کوچک دیدار کنند.
برگزاری بازارچه‌های خیریه و گردهمایی‌های دوستانه نیز فرصت ارزشمند دیگری است تا هنرمندان، ورزشکاران و تمام چهره‌های محبوب به جمع هواداران خود بیایند و هرکدام به‌نوبه خود با اطلاع‌رسانی، اهدای کمک نقدی، اهدای نمونه سلول بنیادی خون و... دوشادوش گروه ترنم به حمایت از کودکان بیمار بپردازند.

ترنم برای آینده چه برنامه‌هایی دارد؟

علاوه‌بر ادامه دادن حمایت‌هایی که در طول 5 سال گذشته صورت گرفته، خیریه دانشجویی تعالی راه نیکی و مهر تلاش می‌کند اولین مجتمع درمانی تخصصی برای کودکان مبتلا به بیماری‌های خاص را در شهر تهران احداث کند. این مجتمع شامل سه بخش بانک سلول‌های بنیادی خون، بخش قرنطینه و بخش اسکان پس از قرنطینه خواهد بود تا تمام نیازهای درمانی بیماران به‌طور منسجم و یکپارچه تأمین شود. بخش چهارمی نیز به‌عنوان مجتمع آموزشی در نظر گرفته می‌شود تا در مدتی که کودکان دوره درمان را می‌گذرانند از خدمات آموزشی بهره‌مند شوند و از همکلاسی‌های خود عقب نمانند. در حال حاضر این پروژه در مرحله تأمین بودجه است. بی‌شک احداث چنین مجتمع عظیمی بدون یاری حامیان ترنم و نیکوکاران این سرزمین ممکن نخواهد بود؛ چشم امید ما و فرشته‌های کوچک ترنم به سخاوت دستان شماست.